Pływanie

pr1

Ćwiczenia w wodzie wpływają korzystnie na samopoczucie, kondycję i wagę. Przy okazji zwiększają także ruchomość stawów, nie obciążając ich równocześnie, tak jak ćwiczenia „na sucho”. Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, umiarkowane ćwiczenia w wodzie, dopasowane do twoich możliwości, zdecydowanie pomogą ci zminimalizować objawy choroby. Wodne ćwiczenia to także dobry pomysł przy chorobach, takich jak choroby kręgosłupa, astma czy osteoporoza. Mogą je uprawiać kobiety w ciąży i osoby starsze.

1. Rodzaje ćwiczeń w wodzie

Wodne ćwiczenia to obecnie szeroki wachlarz pomysłów. Możesz zapisać się na aqua aerobik, klasyczną naukę pływania, a także pod okiem instruktora wykonywać ćwiczenia specjalnie dopasowane do twoich potrzeb, na przykład podczas rehabilitacji. Zajęcia w wodzie mogą polegać na pływaniu lub na wykonywaniu ćwiczeń na stojąco. Można wykonywać pod wodą pilates, jogę czy tai chi. W lepiej wyposażonych basenach można spotkać specjalne akcesoria do wykonywania ćwiczeń pod wodą. Dostępne bywają nawet rowerki.


2. Zalety wodnego fitnessu

Każde pluskanie się w wodzie ma swoje zalety. Przede wszystkim poprawia kondycję całego ciała, spala tłuszcz i rzeźbi sylwetkę. Poprawia się tym samym stan mięśni, kości i stawów. To dobry sport na odchudzanie. I najważniejsze: woda niweluje obciążenie, z jakim na co dzień zmagają się twoje stawy. Każdy ruch wywołuje taki sam opór wody. Ćwiczenia w wodzie w zasadzie nie powodują kontuzji, jak zdarza się w przypadku innych sportów, takich jak bieganie czy jazda na rowerze. Poruszanie stawami pod wodą zwiększa ich ruchomość, a o to właśnie chodzi w leczeniu zapalenia stawów. Regularne ćwiczenia w wodzie powodują, że stawy bolą coraz mniej. Wodne ćwiczenia są zalecane przy otyłości, astmie i problemach z kręgosłupem.

Oprócz tego pływanie czy ćwiczenia w wodzie pozytywnie wpływają na psychikę. Każda aktywność fizyczna daje szansę, żeby odreagować. Zestresowany człowiek zwykle czuje się lepiej po wizycie na basenie. Ćwiczenia w wodzie nie powodują frustracji z powodu przegrzania, jak zdarza się przy pozostałych ćwiczeniach. Woda pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała podczas ćwiczeń. Jedyny zapach, który może ci przeszkadzać po takich ćwiczeniach, to zapach chloru.

Aqua aerobik, pływanie czy jakiekolwiek inne ćwiczenia w wodzie są przeznaczone właściwie dla każdego. Nie musisz mieć świetnej kondycji, aby zapisać się na zajęcia lub wybrać na basen. Nieważny jest także wiek i stan zdrowia. Woda jest przyjazna dla kobiet w ciąży i osób, które nie mogą za bardzo obciążać organizmu ze względu na choroby. Jeśli nie lubisz pływać, wybierz ćwiczenia wykonywane na stojąco, w wodzie sięgającej mniej więcej do klatki piersiowej.

Ćwiczenia na artretyzm to przede wszystkim ćwiczenia w wodzie. Jest to forma rehabilitacji, którą wypróbowało już wiele osób. Dzięki regularnym wizytom na basenie i ćwiczeniom stopniowo zwiększa się ruchomość stawów, a zmniejsza uczucie ich sztywnienia i ból. Dobrze jest skonsultować wybór wodnych ćwiczeń z lekarzem, tak aby były to ćwiczenia na pewno bezpieczne i skuteczne.

pr1

Pływanie jest tak zdrowe, że większość lekarzy najchętniej przepisywałaby je na receptę. Rozwija wszystkie mięśnie klatki piersiowej i usprawnia cały układ oddechowy, a także jest korzystne dla serca i układu krwionośnego. Czy równie korzystanie działa na kręgosłup? Pływanie a kręgosłup to kwestia niezwykle interesująca, zwłaszcza dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Kręgosłup stanowi podstawowe rusztowanie naszego ciała, dlatego musimy szczególnie o niego dbać.

1. Pływanie na schorzenia kręgosłupa?

Kręgosłup to podpora naszego ciała oraz ważny element narządu ruchu. Stanowi oś tułowia i dźwiga całą górną część ciała. Jest jego najważniejszym filarem, ale jednocześnie jego skomplikowana budowa sprawia, że jest podatny na przeciążenia i uszkodzenia. Na co dzień niestety zapominamy o nim i narażamy go na tortury, poprzez siedzenie godzinami w jednej pozycji, spanie na miękkim materacu, chodzenie na wysokich obcasach czy noszenie ciężkich rzeczy na jednym ramieniu. Bóle kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną naszych czasów.

Poszczególne style pływackie pozwalają nam skutecznie wspomagać leczenie wad kręgosłupa. Klasyczny styl pływania pozwala wpłynąć na niekorzystne zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest skuteczną metodą walki ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei motylkowy styl pływacki znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Wspomaganie leczenia wad postawy poprzez pływanie jest możliwe, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej kształtuje tzw. gorset mięśniowy.

Pływania, jak również innych aktywności fizycznych, powinny wystrzegać się osoby cierpiące na ostre stany bólowe w obrębie kręgosłupa, m.in. dyskopatie oraz bardzo zaawansowany rozwój choroby zwyrodnieniowej. W takich przypadkach omawiany typ aktywności fizycznej może stać się przyczyną zwiększonych dolegliwości bólowych.
2. Co daje pływanie?

Pływanie żabką rozwija nie tylko mięśnie nóg, ale również mięśnie górnych partii tułowia i karku. Pływanie grzbietem poprawia muskulaturę wzdłuż całego kręgosłupa i sprzyja rozluźnieniu mięśni piersiowych, ramion i karku. Pływanie kraulem rozwija mięśnie barkowe, ramion i nóg.

Każdy styl pływania jest dla kręgosłupa zdrowy i zbawienny, gdyż wzmacnia mięśnie kręgosłupa, które wspomagają jego pracę. Jednak pływanie na plecach – stylem grzbietowym – jest dla kręgosłupa najkorzystniejsze. Poprawia elastyczność szyi i wzmacnia plecy. Popularne pływanie żabką nie jest korzystne dla ludzi ze zwyrodnieniami odcinka szyjnego, stawów biodrowych lub kolanowych oraz schorzeniami części lędźwiowej kręgosłupa.

Opisywany rodzaj aktywności pomaga także zwalczać bóle kręgosłupa, jeśli nie są one spowodowane poważną chorobą. Pływanie uznane jest za jeden z najbezpieczniejszych i najzdrowszych dla naszego organizmu sportów. Ciało w wodzie jest lekkie, więc nie nadwyręża stawów i krażków międzykręgowych. Pływanie i gimnastyka w wodzie są także idealne dla młodzieży. Dobrze wykształcone mięśnie kręgosłupa pełnią funkcję ochronną dla szybko rosnących kości u młodych ludzi.

Pływanie wpływa korzystnie nie tylko na kręgosłup. Działa pozytywnie na całe ciało – pomaga zlikwidować tzw. pomarańczową skórkę (cellulit), ujędrnia skórę, wzmacnia odporność, a ponadto poprawia koordynację.

pr1

Pływanie to bezpieczna forma aktywności fizycznej, która umożliwia spalanie kalorii, przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Pływając, poprawia się kondycję i siłę mięśni, a także kształtuje się sylwetkę. Sport ten uprawiać może każdy, zarówno małe dziecko, jak i osoba starsza. Różne style pływackie pozwalają na urozmaicenie treningu, a także na ćwiczenie różnych partii mięśni. Style można zmieniać, chociaż niektórzy wybierają jedną technikę, która najbardziej odpowiada im pod względem stopnia trudności i wysiłku.

1. Delfin i żabka

Różne style pływackie pozwalają na urozmaicenie treningu, a także na ćwiczenie różnych partii mięśni. Style można zmieniać, chociaż niektórzy wybierają...
Żabka, czyli inaczej styl klasyczny , jest jedną z najtrudniejszych technik pływackich. Wymaga zsynchronizowania oddechu z ruchami rąk i nóg. Pływanie żabką to posuwisty ruch do przodu, przy jednoczesnym wynurzaniu i zanurzaniu głowy. Pływa się na brzuchu. Ruch rozpoczyna się od nabrania powietrza i odepchnięcia wyciągniętych do przodu i wyprostowanych rąk na boki. Dłonie po bokach powinny wykonywać drogę od pozycji wyprostowanych z przodu rąk i przejść łukiem do klatki piersiowej. Stąd wysuwane są znów do przodu. Podczas pływania stylem klasycznym nogi podciąga się do klatki piersiowej, po czym odpycha się je do tyłu, rozkładając na boki. Aby odepchnąć się od wody, szybkim ruchem łączymy wyprostowane nogi.

Styl motylkowy jest równie trudny i nie dla początkujących. Ta technika pływacka łączy ruchy nóg przypominające pływanie delfina z wypychaniem wody ramionami. Pływając stylem motylkowym, całe ciało porusza się na kształt fali. Obie ręce pracują równolegle. Wyciągnięte do przodu ramiona prowadzi się pod wodą do tyłu, po czym wyciąga się je z wody i prowadzi po bokach ponad wodą do przodu.


2. Pływanie na plecach i kraul

Pływanie grzbietem jest stosunkowo łatwe. Podczas pływania tą techniką ręce i nogi pracują naprzemiennie. Wyprostowaną wzdłuż tułowia rękę wyciąga się z wody (kciuk wynurza się pierwszy), po czym prowadzi się ją do góry i za głowę, a następnie pod wodą na bok, w stronę tułowia. Nogi powinny być lekko zgięte w kolanach, a rozluźnione w kostkach. Machamy nimi naprzemiennie. Pływając stylem grzbietowym, głowę utrzymujemy na powierzchni wody.

Kraul jest jednym z łatwiejszych stylów pływania. Pływa się na brzuchu, a nogami i rękami poruszamy naprzemiennie. Najtrudniejsze jest oddychanie, gdyż przez większość czasu głowa jest pod wodą, a wynurzana jest na boki. Wyprostowana do przodu ręka podciągana jest pod wodą w kierunku klatki piersiowej, a następnie odginana jest do tyłu, po czym ponad powierzchnią wędruje do przodu i zanurza się pod wodę. Ruchy nóg są takie same, jak przy stylu grzbietowym.

Różne style pływackie różnią się szybkością pływania i intensywnością wysiłku. Dla osób początkujących wskazany jest styl grzbietowy lub kraul. Styl motylkowy jako najtrudniejszy i wymagający więcej siły przeznaczony jest wyłącznie dla osób silnych i sprawnych. Pływanie jest jedną z najprzyjemniejszych form aktywności ruchowej. Pozytywnie wpływa na cały nasz organizm. Wzmacnia serce oraz inne mięśnie, ponadto poprawia kondycję, a dodatkowo pomaga skutecznie schudnąć . Bez względu na to, który styl pływacki wybierzesz na pewno wodny wysiłek korzystnie wpłynie na twoje ciało.

pr1Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej. Pływać mogą zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Sport ten mogą nawet uprawiać osoby cierpiące na schorzenia, które uniemożliwiają im ćwiczenie w inny sposób. Każdy może wybrać styl pływacki, który najbardziej mu odpowiada. Żabka i styl grzbietowy nie wymagają zbyt dużej siły, natomiast kraul i styl motylkowy przeznaczone są dla zaawansowanych pływaków. W przypadku dzieci pływanie jest szczególnie wskazane, gdyż sport ten pomaga w kształtowaniu odpowiedniej postawy. Jakie inne zalety ma pływanie dla dzieci?

1. Zalety pływania dla dzieci

Główną zaletą pływania jest fakt, iż woda zmniejsza obciążenie na mięśnie i stawy. Co więcej, efekt, jaki chcemy osiągnąć uzależniony jest przede wszystkim od poświęconego czasu i włożonego wysiłku. Z jednej strony pływanie może być świetnym ćwiczeniem rozciągającym i relaksującym, a jeśli postanowi się pokonać jakieś większe długości, wysiłek w to włożony pomoże we wzmacnianiu serca i płuc. W przypadku dzieci z wadami postawy korzyści z pływania obejmują również kształtowanie kręgosłupa. Pływanie to stosunkowo bezpieczny sport, który rzadko powoduje urazy, dlatego też rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich pociech. Warto uświadomić sobie, że dzieci znacznie szybciej uczą się pływać niż osoby dorosłe. Wynika to z faktu, iż małe dzieci nie mają oporów przed wodą i są swobodniejsze w swoich ruchach. Nauka pływania może się nawet zacząć na etapie niemowlęctwa. Maluchy pływają instynktownie i bardzo szybko przyzwyczajają się do wody. Im wcześniej zacznie się naukę pływania, tym większą swobodę nasze dzieci będą czuły w wodzie.


2. Bezpieczeństwo pływania

Jeśli nasze dziecko pływa pod okiem instruktora lub ratownika, możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo. Jeśli jednak pływa w przydomowym basenie lub w otwartym zbiorniku podczas rodzinnych wakacji, musimy pamiętać o stałym obserwowaniu jego poczynań. Z ostrożności nie należy rezygnować nawet wtedy, gdy nasze dziecko jest dobrym pływakiem i opanowało wszystkie style pływackie lub gdy zaopatrzyliśmy je w pompowany materac, kółko ratunkowe lub motylki. Pompowana zabawka może bardzo łatwo wyśliznąć się dziecku, które w panice zakrztusi się wodą. Nigdy nie należy pozwalać dziecku na pływanie bez nadzoru osoby dorosłej. Brak opieki nierzadko kończy się tragicznie, a wielu tragediom można było w prosty sposób zapobiec, poświęcając dzieciom więcej uwagi. Nawet w płytkim zbiorniku wodnym może dojść do utonięcia.

Większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie, dlatego też zajęcia na basenie wydają im się znacznie ciekawsze niż inne formy zajęć z wychowania fizycznego. Co więcej, pływanie wskazane jest nawet dla dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uprawiać innych sportów. Wśród nich są między innymi dzieci cierpiące na astmę czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Pływanie jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych ludzi borykających się z problemem nadwagi i otyłości. Dla nich ruch w wodzie może być łatwiejszy niż podczas normalnych zajęć sportowych.

Akademia realizuje swoje cele głownie poprzez naukę, oraz doskonalenia pływania.

Zajęcia nasze prowadzone są przez doświadczona kadrę, która indywidualnie podchodzi do potrzeb swoich klientów.

Akademia realizując swoje cele wpływa znacząco na poprawę bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą.

Początek strony