AKWARIUM

Wodna Nuta

kadra

pr1

Pływanie jest tak zdrowe, że większość lekarzy najchętniej przepisywałaby je na receptę. Rozwija wszystkie mięśnie klatki piersiowej i usprawnia cały układ oddechowy, a także jest korzystne dla serca i układu krwionośnego. Czy równie korzystanie działa na kręgosłup? Pływanie a kręgosłup to kwestia niezwykle interesująca, zwłaszcza dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Kręgosłup stanowi podstawowe rusztowanie naszego ciała, dlatego musimy szczególnie o niego dbać.

1. Pływanie na schorzenia kręgosłupa?

Kręgosłup to podpora naszego ciała oraz ważny element narządu ruchu. Stanowi oś tułowia i dźwiga całą górną część ciała. Jest jego najważniejszym filarem, ale jednocześnie jego skomplikowana budowa sprawia, że jest podatny na przeciążenia i uszkodzenia. Na co dzień niestety zapominamy o nim i narażamy go na tortury, poprzez siedzenie godzinami w jednej pozycji, spanie na miękkim materacu, chodzenie na wysokich obcasach czy noszenie ciężkich rzeczy na jednym ramieniu. Bóle kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną naszych czasów.

Poszczególne style pływackie pozwalają nam skutecznie wspomagać leczenie wad kręgosłupa. Klasyczny styl pływania pozwala wpłynąć na niekorzystne zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest skuteczną metodą walki ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei motylkowy styl pływacki znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Wspomaganie leczenia wad postawy poprzez pływanie jest możliwe, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej kształtuje tzw. gorset mięśniowy.

Pływania, jak również innych aktywności fizycznych, powinny wystrzegać się osoby cierpiące na ostre stany bólowe w obrębie kręgosłupa, m.in. dyskopatie oraz bardzo zaawansowany rozwój choroby zwyrodnieniowej. W takich przypadkach omawiany typ aktywności fizycznej może stać się przyczyną zwiększonych dolegliwości bólowych.
2. Co daje pływanie?

Pływanie żabką rozwija nie tylko mięśnie nóg, ale również mięśnie górnych partii tułowia i karku. Pływanie grzbietem poprawia muskulaturę wzdłuż całego kręgosłupa i sprzyja rozluźnieniu mięśni piersiowych, ramion i karku. Pływanie kraulem rozwija mięśnie barkowe, ramion i nóg.

Każdy styl pływania jest dla kręgosłupa zdrowy i zbawienny, gdyż wzmacnia mięśnie kręgosłupa, które wspomagają jego pracę. Jednak pływanie na plecach – stylem grzbietowym – jest dla kręgosłupa najkorzystniejsze. Poprawia elastyczność szyi i wzmacnia plecy. Popularne pływanie żabką nie jest korzystne dla ludzi ze zwyrodnieniami odcinka szyjnego, stawów biodrowych lub kolanowych oraz schorzeniami części lędźwiowej kręgosłupa.

Opisywany rodzaj aktywności pomaga także zwalczać bóle kręgosłupa, jeśli nie są one spowodowane poważną chorobą. Pływanie uznane jest za jeden z najbezpieczniejszych i najzdrowszych dla naszego organizmu sportów. Ciało w wodzie jest lekkie, więc nie nadwyręża stawów i krażków międzykręgowych. Pływanie i gimnastyka w wodzie są także idealne dla młodzieży. Dobrze wykształcone mięśnie kręgosłupa pełnią funkcję ochronną dla szybko rosnących kości u młodych ludzi.

Pływanie wpływa korzystnie nie tylko na kręgosłup. Działa pozytywnie na całe ciało – pomaga zlikwidować tzw. pomarańczową skórkę (cellulit), ujędrnia skórę, wzmacnia odporność, a ponadto poprawia koordynację.

Akademia to pasja do pływania, Akademia to zabawa, Akademia to uśmiechy naszych dzieci.

Indywidualne podjeście i dobra zabawa tak uczymy pływać

Swim and Fun to najważniejsza zasada. Tylko poprzez dobra zabawę sprawimy że dzieci pokochają pływanie.

Początek strony